Co to jest marketing szeptany?

Strona internetowa czy sklep zawieszone w sieci to dopiero pierwszy krok o sukcesu. Kolejne powinny obejmować promowanie usług czy produktów. Tu z pomocą przychodzi marketing szeptany, dzięki któremu dosyć szybko można „zainfekować” Internet wiadomościami o ty, co chcemy sprzedać.

Jak „szeptanki” mogą pomóc

Marketing szeptany (ang. Buzz marketing) to internetowa forma promowania firmy. Może odbywać się poprzez rekomendacje produktu wprost lub poprzez dyskusje, które mają doprowadzić do zainteresowania się produktem czy usługą. Buzz marketing może wspierać sprzedaż przez internet, a także wzmacniać wizerunek przedsiębiorstwa, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony profesjonalnie. Jeśli „szeptanka” ma skłonić do określonego zakupu w sposób jawny go polecając, to warto nawiązać kontakty z blogerami z danej branży, którzy będą recenzować dany produkt czy usługę. Marketing szeptany może się też odbywać na forach tematycznych czy grupach w mediach społecznościowych. W dyskusjach przewija się wówczas temat, który dotyczy sprzedawanego produkt czy usługi. Jeśli mają być one pomocne w promowaniu firmy, to powinny być naturalne, a ich użytkownicy muszą być wiarygodni.

Szkodliwy buzz marketing

Użytkownicy Internetu są już wyczuleni na blef i kupione opinie. Najczęściej łatwo rozpoznają opinię z zamówionego, taśmowego buzz marketingu. Opór wzbudzi też nieuwiarygodniony profil użytkownika, który będzie polecał produkt czy usługę. Ważne jest więc, aby szeptały osoby, które mają doświadczenie i specjalnie przygotowane profile, z których mogą swobodnie, niewymuszenie pisać. Warto też uważać przy wspomnianym oddawaniu marketingu szeptanego w ręce influencerów czy blogerów. Zanim to nastąpi, można wysłać im dany produkt lub udostępnić usługę, tak aby poznać ich opinie. Zasada „nieważne co mówią, byle mówili” nie jest bowiem najlepsza dla internetowego biznesu, a sprzedaż przez internet może naprawdę ucierpieć, jeśli popularna osoba przedstawi firmę w złym świetle.

Ile kosztuje marketing szeptany

Kampanie marketingu szeptanego można zamówić w profesjonalnej firmie, która specjalizuje się w tego typu promocji. Koszt ustalany jest wówczas indywidualnie, w zależności od liczby wpisów oraz liczby stron, forów czy grup, w których komentarze mają się pojawić. Jeśli „szeptana” ma realnie oddziaływać na sprzedaż przez internet, warto przeznaczyć na nią przynajmniej 500 zł na miesiąc. Można też zrobić ją bezkosztowo, angażując się w szeptanie osobiście i anonimowo. Pociąga to jednak za sobą pewne ryzyko, jeśli nie znam się niuansów tej formy promocji. Działając własnym sumptem trudniej też osiągnąć duże zasięgi.

Podsumowując, można stwierdzić, że buzz marketing to nowoczesna forma opowiadania o produkcie czy usłudze, wspierająca sprzedaż przez internet. Warto się nią zainteresować i włączyć ją w działania promocyjne, jednak trzeba dokładnie ją zaplanować, tak by już na starcie nie stracić zainteresowania marką, a przeciwnie – wzmocnić ją.   

Źródło: poradniki amazon

5/5 - (1)